מזל גדי

בן או בת מזל גדי נחשבים מי שנולדו בין התאריכים: 20 לדצמבר עד ל- 20 לינואר.

בן מזל גדי פירושו אדם שנולד כשהשמש במפה האישית שלו, ניצבה מול קבוצת הכוכבים של מזל גדי בטווח התאריכים הנזכרים לעיל. אבל, לא רק לבני מזל גדי עומדת הזכות לשאת ממאפייני מזל זה. לכל אדם, במפה, קיימת השפעה מסוימת של מאפייני מזל גדי.
לכן, מי מכם שיזהה בהמשך המאמר, את השפעתו של מזל גדי באישיותו ו/או באורח חייו, יבין שהחלק הגדיי במפה האישית שלו, הינו במינון גבוה.

בני מזל גדי, ילידי עונת החורף הינם בעלי כושר הישרדות גבוה הקיים גם בבעלי החיים אשר חייבים להיות חזקים כדי לשרוד בעונה בה נותר מעט מאד מזון על פני הקרקע.

"טיפוס" (הארכיטיפ) הגדי אינו רק שורד מעולה אלא גם מתאפיין בצורך טבעי להשפיע על החברה אליה הוא שייך. הוא בא להגשים משהו משמעותי בחייו ובחיי הקהילה אליה שייך ועל מנת להשיג מטרה זו הוא מבין את חשיבות התכנון מראש ופועל עקב בצד אגודל ואינו מתיר לעצמו להיות מוסח מהמטרה.

הגדי מבין שגבולות ומסגרות מאפשרים לו לכוון את עצמו ליעד. הוא מאמין שהצמצום ממקד לו את "האור" המסמן את המטרה ובנוסף לכך הוא דוגל בחוקים ברורים המסבירים מה מותר ומה אסור.

"טוב ורע", "מותר ואסור" ו"שכר ועונש" הינם חלק מהכלים אשר הגדי משתמש בהם לצורך הבנת המציאות הפנימית והחיצונית. כלים אלה עוזרים לו לשרטט את מפת ההתמצאות בעולם הסובב אותו. לכן ברור לנו מדוע "להיות בסדר", "נורמטיבי", "חיובי" ו"תורם" (עם עצמו, בעיני סביבתו, בעיני הסמכויות ובעיני האלוהים) חשובים לבן מזל גדי באופן נחרץ.

הפחד הינו תחושה מפעילה בחייו של הגדי. עם התבגרותו, הפחד שהיה גורם משתק, מחליש ומעכב בילדותו הופך לכוח ממריץ ומעין מצפן כדי להימנע מטעויות ולכלי המשאיר אותו בערנות מוגברת "מפוקס" על המטרה. ובחלוף השנים מגלה הגדי את האתגר ברתימת הפחד ככוח מקדם ואפילו מרגש.

בן מזל גדי, כמקביל לו בטבע, הגדי החי בהרים, מטפס גבוה גבוה לעבר המטרה שלו, הפסגה הגבוהה ביותר ברכס ההרים. רגליו היציבות וערנותו הגבוהה יצילוהו ממעידה ומסטייה מהמטרה.

לגדי תפיסה ברורה לגבי חשיבות הממשל, החוקים והסדר ההיררכי שהינם צורך הכרחי לקיומה של חברה מתוקנת. ומכאן שהוא מכבד אותם ושואף להיות בעמדה גבוהה ומשפיעה.

קיים גם פרדוקס הגדי – הגדי שנולד "זקן" ברוחו הולך ונעשה צעיר ככל שהשנים חולפות. ומילד זקן הופך לעיתים לבוגר "שטותניק".

אם יש מספר דרכים לעשות דבר מסוים, הגדי לעולם יבחר בדרך הקשה והמאתגרת ביותר, ישקיע בעשייה רצינות, נחישות והתמדה ולא יסתפק בפחות מאשר ביצוע מושלם.

 

מאפיינים נוספים של הגדי

• מחויב לצמיחה פנימית וצמיחה חיצונית בו זמנית.
• סומך על תכונותיו כמו :התמדה, חסכנות, משמעת, אמינות ואחריות.
• נוטה לחוות ולהשיג קודם את הדברים החיצוניים (תארים, מקצוע נחשב, כסף וכד') בתקווה שאלו יאמדו את ערכו הפנימי. לאחר התנסויות חוזרות ונשנות באותם תחומים ההישג הופך לערך פנימי.
• מעמיד את עצמו בתחרות תמידית לשיפור הישגיו שלו.
• חזותו המאופקת שמסתירה את עולמו הפנימי והדברים שרוחשים בו, גורמת לו להראות בעיני הסובבים אותו כאדם קר נוקשה ומנוכר.
• לקיחת אחריות אישית הינה תכונה גדיית מאד. והיא נובעת מכך שהגדי סומך על יכולותיו יותר מאשר על יכולותיו של האחר. הגדי אינו נוטה להטיל אשמה, על האחר, בעת כישלון ומעדיף לשאת באחריות אישית.

הזמן- הינו המשאב היקר ביותר בעולם, מאחר שלא ניתן לעשות שימוש חוזר בזמן שחלף ומכאן חשיבותו בעיני בן מזל גדי ונטייתו שלא לבזבז אותו. לכן הוא מאמן את עצמו לתכנן את הזמן באופן מדויק וחסכוני כדי להגיע למטרה מהר ובעיתוי הנכון.

 

קיימים שני טיפוסים גדיים

הראשון – חשוב לו להיות בעל קריירה ובו זמנית בעל משפחה ולחוות הורות אולטימטיבית. חשוב לו לחנך את ילדיו לערכים, למשמעות ותרומה חברתית – הצלחת ילדיו תעיד על הצלחתו כהורה.

הטיפוס השני- שאפתן והישגי אף הוא אך בניגוד לטיפוס הראשון הוא אינו מתפנה רגשית ליחסים אינטימיים ומעדיף לבלות לבד עם עצמו. ברגע מסוים בחייו הוא יחווה משבר בו יחוש ריקנות ויבין שללא שותפים למסע אין ערך להישגיו.

 

הגדי במשפט אחד

הגדילה של הגדי היא מילד עם "שוטר פנימי" המכוון את חייו לבוגר מנחה ומנהיג המכוון את חייהם של רבים.
לפני שנעבור לפן האישי, יש לזכור את המשפט הבא – אשמה היא משקולת בעוד אחריות היא כנפיים.

 

מזל גדי בזוגיות

קיים הבדל בין מפות הנשים למפות הגברים בסוגיית הזוגיות.
גבר שנולד כבן מזל גדי – גבריותו, השקפת עולמו והאמירה האישית שלו יתבטאו דרך המזל.
אישה שנולדה במזל גדי תשליך את תכונות המזל על דמות הגבר בו היא בוחרת למסע האישי שלה וכאב לילדיה.

 

מזל גדי – כהורה

לארכיטיפוס בן מזל הגדי, חשוב מאד לאזן בין קריירה ומשפחה, אך ניסיון לחוד והצלחה לחוד וזאת מכיוון שהוא עסוק בקריירה והישגים אישים הוא מתפנה פחות לחיי המשפחה והזוגיות שלו. אבל שלא נטעה – משפחתו חשובה לו ביותר וכל מאמציו בעולם החיצוני הם על מנת לאפשר לאשתו וילדיו חיים של בטחון ונוחות.

קיימים שני טיפוסי גדי כהורה : הטיפוס המודע והטיפוס הלא מודע:

לטיפוס ההורה הלא מודע – יש קושי להביע רגש וחמימות. הוא נראה קר ולא נגיש. שינויים אקראיים הינם אבן נגף עבורו – מילות המפתח שלו הינן סדר ותכנון מראש. הוא מעדיף לחנך את ילדיו ביד נוקשה עם גבולות, כללים וחוקים מאד ברורים. באמצעות חינוך ילדיו לנימוסים והליכות הוא מבטיח לעצמו שהם יהיו "בסדר" ושכולם ידעו שהם "בסדר". הוא לא מתמקד בחיי הרגש של ילדיו. הוא דאגן אך אינו מחצין זאת מחשש שתכונה זו תתפרש כ"פינוק ילדיו". הוא יראה את הצלחתו כהורה בכך שהוא יחשב להורה סמכותי ויזכה להערכה וכבוד מילדיו.

אצל טיפוס ההורה המודע- למרות שאפתנותו והצורך בקריירה, חשוב לו מאד לפתח את המיומנויות ההוריות שלו. הוא מודע לכאב שלו כילד ורוצה לחסוך זאת מילדיו שלו. הוא מבין שמסירות ואכפתיות הם כלים נפלאים לעתיד נפשי בטוח של ילדיו (דאגת הורה הינה רגש מחליש ומדכא אמון של הילד ביכולותיו לעומת – אכפתיות של הורה שמטפחת את אמון הילד בעצמו ואת הערך העצמי שלו). הוא מודע לכך שכל הישג מביא לילד תחושת בטחון ולכן הוא מגרה ומאתגר אותם להתנסות ולרכישת מיומנויות בתחום הלימודים, הספורט ומיומנויות נפשיות שנרכשות באמצעות שיחות ליבון והערכות מצב בנושאים מגוונים.

 

מזל גדי – אהבה וזוגיות

בן מזל גדי מבין שהמסע הזוגי המשותף הינו ארוך ולכן צריך פרטנר חזק יציב אמין ואחראי על מנת לעבור את המסע בהצלחה. מכאן שהארכיטיפ הגדיי פועל ובוחר מתוך שיקולים הגיוניים ולא נותן לרגשות לשלוט על בחירותיו.
הגדי לא בנוי לתקופת החיזור שהינה תקופה של חוסר ודאות, שלב שהמסרים בו לא ברורים, תקופה שדורשת ממנו להיות מניפולטיבי. מבחינתו של הגדי זו תקופה של חשש מדחייה ומחוסר הצלחה. לכן חשוב לו להגיע לשלב ב' בו הצדדים מסכימים ומצהירים על התחייבות משותפת. לאור החששות שליוו את שלב א', לוקח לגדי יותר זמן להפנים את האחר ולהרגיש כלפיו. הוא לא הטיפוס המביע רגשות בקלילות וטוען שמעשיו, אחריותו ונאמנותו מביעים את אהבתו.

 

מזל גדי – מיניות

כלפי חוץ מקרין אדישות וקור למרות שבתוכו הוא טיפוס מאד יצרי ולכן מיניות חשובה עבורו ביחסי הזוגיות. כלפי חוץ הוא נראה כמאהב לקוני, יבש מתוכנן, איטי ומסויג אבל במיטה הוא הופך להיות מלא תשוקה ואוהב מגע מכל המינים והצורות. חשוב לו להיות בצד השולט אבל יודע להעניק מעצמו ונהנה ממין מלווה במגע רב איטי וארוטי.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן